• Data dodania: 28.07.2023
  • Tagi: Rynek nieruchomości, sytuacja, poprawa, bezpieczny kredyt 2%, sprzedaż mieszkań

1. Nastroje na rynku nieruchomości ulegają poprawie i widać wyraźny wzrost wartości wszystkich subindeksów.

2. W II kwartale 2023 roku poprawiła się wartość indeksu INPON o 4,63 pkt i wyniosła 60,82 pkt. Wartość powyżej 50 pkt. utrzymuje się już drugi kwartał z rzędu.

3. Bezpieczny Kredyt 2% oraz spekulacje co do wzrostu cen nieruchomości z pewnością przyczyniły się do wzrostu optymizmu i oczekiwań wśród sprzedających i kupujących.

4. Nastąpił wzrost liczby klientów kredytowych i transakcji zakupu nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

5. Należy jednak pamiętać, że co prawda w obecnej porze roku zainteresowanie zakupem nieruchomości jest większe, jednak w dalszym ciągu pozytywne nastroje zależą od tego, z jakimi wartościami inflacji przyjdzie się nam mierzyć w kolejnych miesiącach.

6. Wzrost subindeksów sprzedaży mieszkań o 9,9 pkt. do poziomu 69,8 pkt. (w tym wzrost subindeksów kawalerek o 7,7 pkt - 69,6 pkt.).

7. Największy popyt zanotowano w przypadku małych dwu lub trzypokojowych mieszkań (40-60 mkw.), a ceny wahają się od 400 tys. zł w mniejszych miejscowościach do 500-800 tys. zł w dużych miastach.

8. Wzrost zainteresowania zakupem domów o wartości do 1 mln. zł i powierzchni 80-120 mkw. oraz działek o pow. 4-7 arów (chęć zabudowy na zgłoszenie do 70 mkw.).

9. Przewidywany spadek inflacji, stóp procentowych, stabilizacja napływu uchodźców czy złagodzenie polityki kredytowej przez banki spowodowały stabilizację na rynku najmu, co daje większe możliwości negocjacji umów najmu długoterminowego.

10. Subindeksy w segmencie sprzedaży i najmu lokali komercyjnych wzrosły do 49 pkt., pierwszy raz tak znacząco od dwóch lat.

11. Czas życia oferty sprzedaży dużych mieszkań wydłużył się o 55%, domów o ponad 54% i działek o ponad 45%.


Prognozy:

  • dalszy wzrost popytu i podaży na kawalerki i większe mieszkania
  • mniejsza dynamika wzrostu popytu i podaży na domy i działki
  • wolne tempo wzrostu w odniesieniu do segmentu lokali komercyjnych

Źródło:
https://i.st-nieruchomosci-online.pl/moodReport/files/raport-nastrojow-posrednikow_II-kwartal-2023.pdf?fbclid=IwAR29TgQ2FmKGM02z2RqHxLXFDjboyhuSOVL4MXH7NXjyR5HlwppUHrQ6nWk