Ochota umiejscowiona jest w lewobrzeżnej części Warszawy i jest najgęściej zaludnioną dzielnicą w stolicy (93 tys. mieszkańców) o powierzchni 9,7 km2.
Jej nazwa pochodzi od karczmy 'Ochota", która po 1831 roku znajdowała się przy ulicy Grójeckiej i Kaliskiej. Ochota przez wiele lat była częścią obrębu królewskiej wsi Wielka Wola. Przez Ochotę przebiegało wiele dróg: Droga Królewska (dziś to ulica Nowowiejska i Niemcewicza), Szosa Krakowska (dziś to ul. Grójecka), Nowa Droga Jerozolimska (dziś to Aleje Jerozolimskie). W 1886 roku na Ochocie uruchomiono Stację Filtrów, a w 1901 roku Szpital Dzieciątka Jezus. W 1951 roku została utworzona dzielnica Ochota. Wydzielono wtedy część terenów dzielnicy Warszawa Zachodnia i włączono będące w tym czasie częścią Warszawy Włochy i Okęcie. Przez wiele lat granice dzielnicy zmieniały się. Obecnie w skład Ochoty wchodzą: Stara Ochota, Rakowiec, Szczęśliwice, Filtry.
Na terenie Starej Ochoty znajdują się dwie charakterystyczne nowoczesne nieruchomości: Hotel Jan III Sobieski przy ul. Zawiszy oraz biurowiec Ericssona i budynek biurowo-mieszkalny Eastern Plaza.
Osiedle Filtry graniczy od wschodu z ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości, od północy z Alejami Jerozolimskimi, od zachodu z ul. Raszyńską i Żwirki i Wigury oraz od południa z ulicą Stefana Batorego i na wprost przez Pole Mokotowskie do skrzyżowania ulicy Banacha z ulicą Żwirki i Wigury. Na osiedlu Filtry pomiędzy ulicą Wawelską a Filtrową znajduje się osiedle, którego budowa była rozpoczęta w pierwszej połowie lat 20. XX wieku, o nazwie Kolonia Staszica.
Osiedle Rakowiec graniczy z ulicą Żwirki i Wigury, Grójecką, Banacha i torami kolejowymi. Tu Warszawiacy mogą odwiedzić Dom Kultury Rakowiec przy ulicy Wiślickiej, gdzie swoją siedzibę ma Dziecięcy Zespół Wokalny „Gong”, zespół taneczny „Rocks”, „Plus” oraz Teatrzyk Dziecięcy i młodzieżowy zespół teatralny „Raki”. Rodziny mogą wybrać się do Sali Widowiskowej na filmy i przedstawienia.
Osiedle Szczęśliwice jest otoczone od wschodu ulicą Grójecką, od północy ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r., od północnego zachodu i od południa linią kolejową Warszawa. Na uwagę zasługuje osiedle Szosa Krakowska, leżące pomiędzy ulicami Dickensa, Szczęśliwicką, Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Grójecką, zbudowane na powierzchni 100 ha.
Ochota graniczy od wschodu z ulicą Chałubińskiego, aleją Niepodległości, Batorego i Żwirki i Wigury, a od południa, zachodu i północy z linią kolejową (stacje Rakowiec i Zachodnia).
Charakterystyczny dla Ochoty jest Kampus Ochota, skupiający instytucje akademickie i naukowe oraz kompleks biurowców Ochota Office Park.
Na terenie warszawskiej Ochoty znajduje się wiele budynków mieszkalnych, usługowych i przemysłowych wybudowanych jeszcze w okresie PRL-u. Zabudowa jest bardzo zróżnicowana. Są tu nowoczesne osiedla i budynki, w tym centra handlowe, ale i piękne kamienice czy osiedla wybudowane w okresie międzywojennym.
Na szczególną uwagę zasługuje Dworzec PKP Ochota. Ten modernistyczny budynek znajdujący się przy Alejach Jerozolimskich, na wysokości placu Zawiszy, został zaprojektowany przez zespół architektów Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Dach w kształcie paraboloidy hiperbolicznej zaprojektował Wacław Zalewski.
Ochota umiejscowiona jest blisko Centrum, dzięki czemu komunikacja jest bardzo dobrze rozwinięta. Liczba dostępnych linii tramwajowych, autobusowych i ścieżek rowerowych zapewnia komfort w przemieszczaniu się. Do najbliższej stacji metra, Pole Mokotowskie, Politechnika i Centrum, łatwo można dojechać autobusem lub tramwajem. Na Ochocie znajdują się również przystanki Warszawskiej Kolei Dojazdowej: Warszawa Reduta Ordona, Warszawa Zachodnia WKD, Warszawa Ochota WKD oraz Dworzec Zachodni PKS.
Na Ochocie jest wiele miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto wybrać się na spacer po Polach Mokotowskich im. Józefa Piłsudskiego (70 ha) czy Parku Szczęśliwickim.
Na terenie Pola Mokotowskiego znajdują się m. in. stawy, alejki, hotele dla owadów, fontanna, Pomnik Szczęśliwego Psa, Pomnik Lotników Polskich, dwa głazy upamiętniające patrona parku, krąg megalityczny przed budynkiem Biblioteki Narodowej (przy alei Niepodległości).
Park Szczęśliwicki został wybudowany w latach 60. XX wieku na terenie wysypiska śmieci i gruzu po II wojnie światowej i jest miejscem sportowo-rekreacyjnym. Można korzystać z otwartego basenu przy ulicy Usypiskowej. Odbywają się tu liczne imprezy i festyny. Znajdują się tu również liczne punkty gastronomiczne, a na całym terenie parku można korzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego internetu.
Rodziny pragnące zamieszkać na Ochocie z pewnością wybiorą odpowiednią placówkę edukacyjną dla swoich pociech. Studenci mogą zacząć naukę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i wydziałach Politechniki Warszawskiej.
Biuro nieruchomości Topowi Agenci oferuje swoje usługi klientom szukającym wymarzonego miejsca do zamieszkania na warszawskiej Ochocie.
Topowi Agenci z powodzeniem pomogą w sprzedaży lub wynajmie różnego rodzaju nieruchomości na terenie Ochoty. Agenci na bieżąco aktualizują sytuację na rynku nieruchomości i doradzają swoim klientom jak najkorzystniej przeprowadzić transakcję zakupu, sprzedaży lub wynajmu mieszkania, apartamentu, lokalu usługowego, obiektu, domu lub rezydencji.
Agencja nieruchomości Topowi Agenci stosuje w swojej pracy z klientami najwyższe standardy działania, zapewnia bezpieczeństwo, profesjonalizm, najnowsze rozwiązania techniczne i marketingowe. Biuro nieruchomości Topowi Agenci zapewnia kompleksowy serwis nawet w najbardziej trudnych transakcjach. Dzięki współpracy z wieloma specjalistami w dziedzinie finansów, bankowości, reklamy, fotografii, home stagingu klienci mogą mieć pewność, że współpraca będzie udana i skuteczna.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którym zależy na profesjonalnej i bezpiecznej współpracy podczas sprzedaży, zakupu lub wynajmu nieruchomości.