• Data dodania: 17.05.2023
  • Tagi: Mieszkanie, wartość, rozkład, standard, lokalizacja
Na obecnym rynku nieruchomości, pełnym zawirowań, temat wartości nieruchomości, cen ofertowych i cen transakcyjnych jest bardziej gorący niż kiedykolwiek.

Z pewnością warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki wpływają na wzrost wartości mieszkania. Należy przy tym zaznaczyć, że sprzedający nie zawsze mają wpływ na to czy spełnią wszystkie warunki zwiększające wartość ich nieruchomości.

Wzrost cen materiałów budowlanych, energii, surowców - wszystko to wpływa na wzrost cen ofertowych nieruchomości. Również ograniczona ilość gruntów pod zabudowę nie pozostaje bez znaczenia dla wartości mieszkań.

Zatem jak zwiększyć wartość mieszkania na sprzedaż?

Rozkład mieszkania
Mieszkanie z korzystnym rozkładem jest funkcjonalne i przestronne. W przypadku małych metraży można postarać się wydzielić dodatkową przestrzeń, które może pełnić funkcję biura lub sypialni. Jeśli istnieje taka możliwość, warto pomyśleć o wyburzeniu ściany i utworzeniu większej przestrzeni, która połączy np. kuchnię z salonem.

Standard wykończenia
Kupujący często szukają mieszkania, które nie będzie wymagać nakładów finansowych i będzie gotowe do wprowadzenia. W takim przypadku sprzedający powinien zastanowić się i przeliczyć, ile może zainwestować z własnej kieszeni, aby jednocześnie zarobić na transakcji sprzedaży. Można pomyśleć o wymianie okien, instalacji, podłóg, sprzętów w kuchni lub armatury w łazience. Te działania mają również za zadanie wydobyć zalety mieszkania. W przypadku mieszkań w kamienicach lub innych zabytkowych budynkach warto podkreślić ich wyjątkowość poprzez odnowienie i eksponowanie oryginalnych podłóg, kominków lub zdobień na ścianach.

Czystość i porządek
Przez lata użytkowania w mieszkaniu zbiera się wiele osobistych przedmiotów, pamiątek, które koniecznie trzeba usunąć przed spojrzeniami potencjalnych kupujących. Z pewnością trzeba wysprzątać pomieszczenia, naprawić usterki, aby osoby, które będą oglądać mieszkanie mogły z łatwością wyobrazić sobie siebie w tym mieszkaniu (Home Staging).

Lokalizacja
Lokalizacja jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkania. Jeśli nieruchomość znajduje się w świetnym punkcie komunikacyjnym, blisko szkół, przedszkoli czy urzędów, to wartość, jak i cena ofertowa mieszkania z pewnością będą korzystne. Należy jednak zaznaczyć, że konkretna lokalizacja nieruchomości zależy od indywidualnych preferencji kupującego (Lokalizacja nieruchomości - jakie ma znaczenie?).

Należy też wspomnieć o korzyściach współpracy z profesjonalnym biurem nieruchomości. Dzięki pomocy właściwego agenta, mieszkanie wystawione na sprzedaż będzie bardzo dobrze przygotowane - dzięki m.in.:
  • dokładnej analizie rynku na podstawie aktualnych danych i cen transakcyjnych
  • ustaleniu właściwej ceny ofertowej
  • przygotowaniu mieszkania do prezentacji
  • profesjonalnej sesji zdjęciowej
  • profesjonalnemu opisowi oferty
  • zastosowaniu różnego rodzaju narzędzi marketingowych typu: wirtualny spacer, film z drona, rzut nieruchomości, wizualizacja, dom otwarty, home staging itp.

Te i wiele innych działań z pewnością znacząco wpłyną na korzystny wynik sprzedaży nieruchomości.