• Data dodania: 10.06.2022
  • Tagi: Mieszkanie, Parter, Piętro, Blok, Winda, Budynek
Wybór piętra, na którym ma znajdować się mieszkanie zależy od indywidualnych preferencji kupującego. Na tę decyzję wpływa cena, metraż, rozkład i lokalizacja danego mieszkania. Panuje powszechne przekonanie, że lokale mieszkalne na parterze i ostatnim piętrze nie są zbyt funkcjonalne i przysparzają wiele niedogodności. Ale czy na pewno tak jest w rzeczywistości?

Mieszkanie na parterze ma zarówno minusy, jak i plusy. Niskie usytuowanie mieszkania z ekspozycją okien na podwórko czy ulicę może zabierać poczucie prywatności. Parter może stać się potencjalną zachętą dla złodziei. Hałas dobiegający z zewnątrz może być również przeszkodą w wyborze mieszkania na pierwszej kondygnacji. Jednak są też i zalety mieszkania na parterze. Nowoczesne okna produkowane są w taki sposób, że z powodzeniem tłumią dźwięki z zewnątrz. Są również wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. W wielu blokach, w których nie ma windy, mieszkanie na parterze może okazać się bardzo atrakcyjne dla seniorów lub rodzin z małymi dziećmi. Z pewnością szybciej i wygodniej można wnieść zakupy, a podczas remontów dużo łatwiej jest wynieść meble czy materiały budowlane. Dużą zaletą jest również możliwość posiadania przynależnego do mieszkania ogródka, w którym można posadzić kwiaty, odpoczywać w wolnych chwilach lub zapewnić bezpieczny teren do zabawy dla dzieci czy zwierząt.

Mieszkania na najwyższych lub ostatnich piętrach również mają swoje wady i zalety. Wadą może być konieczność częstego spotykania się z sąsiadami, w windzie lub na klatce schodowej. W przypadku, gdy kilkupiętrowy budynek nie ma windy, wielokrotne wchodzenie i schodzenie po schodach w ciągu dnia może stać się kłopotliwe. Jednak warto wiedzieć, że mieszkania na najwyższych piętrach są jasne, lepiej oświetlone, a przede wszystkim cieplejsze. To z pewnością pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ostatnie piętro dostarcza mieszkańcom pięknych widoków i ciszy. Wiele nowoczesnych bloków lub apartamentowców oferuje mieszkańcom ostatnich pięter piękne tarasy, a nawet zielone dachy, z zagospodarowanymi ogródkami. Na ostatnich piętrach można również kupić mieszkania dwupoziomowe.

Przed zakupem mieszkania warto zapoznać się z wieloma ofertami na rynku i dobrze przeanalizować swoje potrzeby. A przed podjęciem decyzji, by uchronić się przed ewentualnymi kosztownymi pomyłkami, być może warto zwrócić się o poradę do doświadczonego agenta nieruchomości.