• Data dodania: 26.04.2022
  • Tagi: Najemcy, Eksmisja, Specustawa, Covid, Lokal, Mieszkanie
Od marca 2020 roku, ze względu na pandemię i ochronę przed bezdomnością, w Polsce obowiązywała “tymczasowa” specustawa covidowa, która całkowicie wykluczała eksmisję niechcianych lokatorów (art. 15 zzu ustawy z dnia 31 marca 2020 r. "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych").

Co ciekawe, specustawa dotyczyła również lokatorów, którzy dysponowali prawem do innego lokalu. Przepis ten był bardzo niekorzystny dla właścicieli nieruchomości, którzy nie mieli żadnego wpływu na nieuczciwych najemców i zostali praktycznie pozbawieni możliwości eksmisji problematycznych lokatorów, którzy często - mimo dewastowania nieruchomości lub nieregulowania płatności - pozostawali bezkarni i "nietykalni".

Nierzadko powodowało to również całkowite wycofywanie się właścicieli z rynku najmu, w obawie przed potencjalnymi kłopotami. Utrudniało też niekiedy życie uczciwym lokatorom, ograniczając im pulę dostępnych lokali ze względu na brak skutecznych mechanizmów prawnych po stronie wynajmujących, w przypadku gdy natknęli się wcześniej na nieuczciwych najemców, które uniemożliwiały opróżnienie lokalu, czyli odzyskanie swojej własności.

Po wielu apelach właścicieli mieszkań, samorządów i Rzecznika Praw Obywatelskich, propozycja zmian pojawiła się w rządowym projekcie ustawy "o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową".

Niechciany przepis został dołączony do nowelizacji specustawy pomocowej, adresującej kwestię pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Nowelizacja została przyjęta przez Senat, a następnie podpisana przez prezydenta w dniu 14 kwietnia 2022 roku.

Co w praktyce oznacza zniesienie art. 15 ustawy covidowej? Sytuacja najemców oraz przepisy ich dotyczące wróciły do stanu sprzed pandemii. Osoby eksmitowane będą mieć prawo do przeprowadzenia się do innego lokalu, w tym socjalnego. Należy pamiętać, że usunięcie z lokalu następuje po uprzedniej decyzji Sądu. W Polsce najemcy są chronieni i nie grozi im tzw. wyrzucenie na bruk.