• Data dodania: 08.03.2022
  • Tagi: Ukraina, Wojna, Uchodźcy, Najem, Rynek Nieruchomości
W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, w nadziei na zapewnienie bezpieczeństwa i podstawowych warunków do życia, w tym schronienia, dla siebie i najbliższych, w ciągu kilku pierwszych dni od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego do Polski przybyło ponad pół miliona ukraińskich uchodźców. Po upływie kilku kolejnych dni liczba pokrzywdzonych i uciekających przed wojną osób osiągnęła i szybko przekroczyła jeden milion. Ta trudna i niecodzienna sytuacja z pewnością mocno zaważy również na funkcjonowaniu polskiej gospodarki, w tym na rynku nieruchomości.

Bez wątpienia wielu obywateli Ukrainy będzie chciało na stałe zamieszkać na terenie naszego kraju. Z pewnością, z czasem, gdy Ukraińcy na dobre osiedlą się w Polsce i zdobędą pracę, znajdą się w pozycji, aby zainwestować w zakup nieruchomości. Jednak z oczywistych względów, w przypadku osób, które obecnie znalazły się w obliczu tragedii dużo lepszy, ze względu na łatwość przemieszczania się, a przy tym ekonomiczniejszy na początkowym etapie wydaje się być najem niż zakup nieruchomości.

Stąd więc to właśnie na rynku najmu zmiany nastąpią najszybciej - one wręcz już się rozpoczęły. Wzrost popytu na mieszkania i domy do wynajęcia obserwujemy praktycznie w czasie rzeczywistym. Już teraz pojawiło się mnóstwo pytań o najmy krótkoterminowe (np. na miesiąc czy dwa) oraz zgłoszeń od grup składających się z kilku czy kilkunastu osób i/lub kilku rodzin poszukujących miejsca do wspólnego zamieszkania w jednej większej nieruchomości w celu współdzielenia kosztów najmu.

Na rynku nieruchomości od początku 2022 roku zauważalny był znaczący wzrost liczby ofert dotyczących wynajmu mieszkań w większych miastach, sięgający nawet kilkudziesięciu procent w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wysyp nowych ofert nie przełożył się jednak na obniżenie średnich stawek najmu, które kształtowały się na poziomie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent wyższym niż rok temu. Obecnie, ze względu na dodatkowo nasilający się popyt na rynku najmu, najprawdopodobniej czynsze ofertowe będą kontynuować swój wzrostowy trend. Właściciele nieruchomości z pewnością skorzystają z okazji windując stawki za wynajem oraz odpowiednio do sytuacji weryfikując swoje oczekiwania.

W dłuższym terminie taka sytuacja może spowodować wzrost popytu w segmencie mieszkań na sprzedaż, głównie ze strony inwestorów, którzy obserwując ruch na rynku najmu połączony z jego coraz większą rentownością zaczną coraz aktywniej interesować się czerpaniem korzyści z najmu długoterminowego. To z kolei, mimo podwyżek stóp procentowych, negatywnie wpływających na popyt, może bardzo mocno wpłynąć na wzrost popytu inwestycyjnego.