• Data dodania: 08.12.2021
  • Tagi: Najem Okazjonalny, Wynajem, Najem, Najemca, Wynajmujący, Umowa Najmu, Umowa Najmu Okazjonalnego
Wynajem jest jedną z form inwestycji dla właścicieli nieruchomości. Za ich zgodą, obca osoba, na podstawie umowy, nabywa prawo do używania nieruchomości, jednocześnie - w zamian za to, zobowiązując się do płacenia czynszu. Ważną decyzją dla właściciela jest to, komu zdecyduje się wynająć swój lokal i w jakiej formie.

Jedną z proponowanych form umowy najmu jest umowa najmu okazjonalnego. Jest to rozwiązanie prawne, które zabezpiecza interesy wynajmującego w przypadku, gdyby najemca okazał się nierzetelny i nie wywiązywał się z zapisów umowy. Wszelkie regulacje dot. tego rodzaju umowy znajdują się w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Rozdział 2a, Art. 19a do 19e).

Najem okazjonalny przysługuje wyłącznie osobie fizycznej, a dokładniej właścicielowi nieruchomości mieszkaniowej, który nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z wynajmem lokali. Umowa najmu okazjonalnego musi być umową na czas oznaczony i nie może być podpisana na dłużej niż 10 lat.

Umowie najmu okazjonalnego towarzyszą dodatkowe dokumenty, które nie są wymagane przy zwykłej umowie najmu. Najemca musi wskazać inny lokal, do którego może się wyprowadzić w razie wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, a jego właściciel musi na to wyrazić zgodę w specjalnym oświadczeniu. Wynajmujący ma prawo wymagać, aby takie oświadczenie zawierało podpis notarialnie poświadczony. Dodatkowo, najemca musi, w formie aktu notarialnego, poddać się egzekucji i zobowiązać się do opróżnienia i wydania wynajmowanego lokalu w terminie określonym w żądaniu opróżnienia lokalu.

Właściciel nieruchomości powinien w terminie 14 dni od momentu wejścia w życie umowy najmu okazjonalnego zgłosić fakt jej zawarcia do właściwego według swojego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego. Najemca ma prawo poprosić o potwierdzenie takiego zgłoszenia.

Jeżeli najemca utraci możliwość zamieszkania w nieruchomości, którą wskazał jako miejsce, do którego się wyprowadzi w razie konieczności opróżnienia wynajmowanego lokalu, w terminie 21 dni, na podstawie nowego oświadczenia, ma obowiązek wskazać inną nieruchomość, do której się przeprowadzi w razie wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Gdyby tego obowiązku nie dopełnił, właściciel lokalu ma prawo umowę w formie pisemnej wypowiedzieć, zachowując minimum siedmiodniowy okres wypowiedzenia.

Najemca, po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego, ma obowiązek opróżnić lokal. Jeżeli nie uczyni tego dobrowolnie, właściciel nieruchomości ma prawo żądać opuszczenia lokalu wyznaczając na to termin co najmniej 7 dni oraz doręczając najemcy stosowne żądanie w formie pisemnej z urzędowo poświadczonym podpisem. Po tym terminie, jeżeli najemca nadal nie zastosował się do żądania, wynajmujący ma prawo złożyć w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności oświadczeniu najemcy w formie aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji i opuszczeniu, tj. opróżnieniu i wydaniu, wynajmowanego lokalu.

Jak widać, umowa najmu okazjonalnego wspiera właścicieli nieruchomości w przypadku nieuczciwych najemców, którzy nie chcą zwolnić wynajmowanego lokalu. Chociaż wiąże się z dodatkowymi kosztami i jej zawarcie jest trochę bardziej skomplikowane niż normalnie, warto rozważyć takie rozwiązanie, żeby skrócić czas związany z ewentualnym procesem eksmisji.

Jedno jest pewne - nie taki diabeł straszny, tym bardziej, że uczciwy najemca nie ma żadnych powodów do obaw.