• Data dodania: 13.10.2021
  • Tagi: Pałac w Wilanowie, atrakcje turystyczne, Wilanów
Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji odwiedzić najpopularniejszego miejsca w Wilanowie zapraszamy do zapoznania się z tym historycznym miejscem oraz towarzyszącymi mu atrakcjami.

Pałac został wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego, według projektu Augustyna Locci'ego, a następnie rozbudowany był przez kolejnych właścicieli Wilanowa. Wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji, zachowując swoje liczne walory historyczne i artystyczne. Dziś należy do najważniejszych zabytków polskiej kultury narodowej.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, spotkań i koncertów. Do najbardziej znanych imprez należą koncerty Muzyki Dawnej. Są to spotkania mające miejsce w niedzielne popołudnia w zabytkowych wnętrzach Pałacu Wilanowskiego, gdzie raz w miesiącu goście mają okazję słuchać muzyki o wyjątkowej wartości artystycznej (i to w wykonaniu wspaniałych artystów!). W programie proponowana jest również muzyka siedemnastowiecznych i osiemnastowiecznych kompozytorów.

Polecamy także skorzystać z wycieczek do wnętrz Pałacu. Między innymi na parterze znajduje się reprezentacyjna Sala Biała, która powstała w południowym skrzydle, gdy w około 1730 roku posiadłość wilanowską dzierżawił król August II Mocny z dynastii Wettinów. To największe i najbardziej okazałe wnętrze było świadkiem wielu ważnych uroczystości. Zgromadzone są tu też wizerunki kolejnych właścicieli pałacu. Zaszczyt mieścić się w tym zabytkowym budynku ma także wspaniały „Portret Stanisława Kostki Potockiego na koniu” pędzla Jacques-Louis Davida, który jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki w zbiorach polskich.

Kolejną atrakcją jest Pomnik konny Jana III i Galeria Południowa. Pomnik konny Jana III powstał prawdopodobnie ok. 1693 roku dla uczczenia 10. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. Biblioteka Króla mieści tematyczny katalog książek umieszczony na suficie i częściowo na ścianach. Składa się on z okrągłych portretów najsłynniejszych artystów i myślicieli czasów starożytnych oraz nowożytnych.

Następnie możemy obejrzeć Antykamerę i Sypialnię Króla, pełniące funkcję reprezentacyjnego przedpokoju, w którym dworzanie oczekiwali na rozmowę z królem. To tylko nieliczne zabytki, które można podziwiać we wnętrzach tego historycznego miejsca.

Zabytek otoczony jest dodatkowo 45-hektarowym zespołem zróżnicowanych stylowo budowli oraz ogrodami i parkami: Ogród Północny, Ogród barokowy podzielony na dwa tarasy, Ogród Różany, dwa parki krajobrazowe – Północny i Południowy oraz Ogród Oranżerii.

Pałac Wilanowski organizuje wiele wydarzeń – tu między innymi Królewski Ogród Światła, czyli wystawę plenerową, w ramach której tysiące kolorowych diod ułożono w finezyjne kształty. Świetlna instalacja jest doskonałą propozycją na zimne i szare wieczory. Zimowy Ogród Króla to wystawa świetlna nawiązująca do piękna architektury oraz historii pałacu. Odwiedzając ją po zmroku wkraczamy w przestrzeń, w której możemy poczuć się jak na królewskim dworze. Ogród Różany wypełnia 6000 zmieniających kolory kwiatów, które tworzą ogromne barwne dywany.

Należy wymienić również Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które opiekuje się świadectwami pamięci o królu Janie III i istniejącym od 1805 r. muzeum Stanisława Kostki Potockiego. Udostępniając je publiczności, nowocześnie edukuje o czasach obu patronów i kultywuje wartości tradycji staropolskiej. Kształtuje postawy obywatelskiej i patriotycznej odpowiedzialności za dziedzictwo narodowe, kulturowe i przyrodnicze.

Pałac w Wilanowie pełni również funkcję edukacyjną - dostępne są lekcje muzealne, kursy edukacji kulinarnej, bezpłatne lekcje online ”Po wiedzę!”, zajęcia historyczne, przyrodnicze, a także warsztaty rekonstrukcyjne. Zajęcia odbywają się też w językach obcych. Warte polecenia są też aktywności edukacyjne dla dorosłych - spacery tematyczne, warsztaty kaligraficzne, warsztaty kulinarne oraz zajęcia dedykowane Uniwersytetom Trzeciego Wieku.

Wilanów zaprasza każdego, komu w duszy gra historia, sztuka i kultura!