• Data dodania: 02.03.2023
  • Tagi: Mieszkanie, stan techniczny, usterki, wentylacja
Decydując się na zakup mieszkania, kupujący dysponują najczęściej konkretną, ograniczoną kwotą, jaką mogą przeznaczyć na tę transakcję. W zależności od wysokości środków finansowych kupujących, agent nieruchomości może im zaproponować odpowiednie, dostępne na rynku oferty mieszkań.

Jeśli klient bierze pod uwagę zakup mieszkania w stanie technicznym bardzo dobrym, to z pewnością przeznaczy na tę transakcję dużo większą kwotę niż w przypadku nieruchomości wymagającej remontu. Dlatego też, w związku z często ograniczonym budżetem, klienci decydują się na zakup mieszkania wymagającego napraw, wymian instalacji czy nawet generalnego remontu.

Bardzo ważne jest, aby agent nieruchomości, który pośredniczy w sprzedaży mieszkania lub współpracuje z klientem przy poszukiwaniu lokum, miał jak największą wiedzę na temat stanu technicznego konkretnej nieruchomości.

Na co zwracać uwagę podczas prezentacji mieszkania?
Z pewnością już po wejściu do mieszkania powinien zaniepokoić oglądających dziwny zapach. O ile nie jest on wynikiem braku przewietrzenia pomieszczeń, może sugerować występowanie grzyba lub pleśni. Jeśli na ścianach widać dziwne smugi lub nalot, warto dopytać właściciela mieszkania, co jest tego przyczyną.
Oglądając ściany trzeba sprawdzić czy są na nich pęknięcia. O ile delikatne pęknięcia najczęściej świadczą o tym, że budynek pracuje, o tyle wyraźne rysy mogą już świadczyć o poważnych wadach.

Warto od razu sprawdzić stan okien: z czego są wykonane, czy np. są stare bądź nieszczelne. To może sugerować, że w mieszkaniu panuje wilgoć, co z kolei mogłoby (a może nawet już się to stało) doprowadzić do rozwoju pleśni lub grzyba na ścianach. Stare okna są również przyczyną uciekania ciepła z pomieszczeń. I tu szczególnie trzeba zwrócić uwagę na stan okien w przypadku mieszkań lub domów z poddaszem, a dodatkowo dowiedzieć się czy dach jest szczelny (Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?).

Kolejną kwestią do sprawdzenia jest system ogrzewania mieszkania. Czy jest to centralne ogrzewanie, czy może stary piec gazowy lub innego rodzaju, który wymaga wymiany. Przy okazji należy też sprawdzić czy w mieszkaniu jest wentylacja i czy jest wydolna.

Stan instalacji elektrycznej ma również ogromne znaczenie i należy podkreślić, że wymiana na nową jest kosztowna.

Bardzo ważny jest stan podłóg w mieszkaniu. Tu również warto zwrócić uwagę na pęknięcia, wybrzuszenia lub plamy - szczególnie w przypadku paneli lub drewnianych podłóg. Może być to znak, że mieszkanie było zalane.

Przy zakupie mieszkania klienci biorą pod uwagę m. in. lokalizację, powierzchnię, liczbę pokoi, piętro czy wystrój. Jednak przede wszystkim, wybierając mieszkanie do zakupu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny pomieszczeń i instalacji. Jeśli kupujący nie posiada wiedzy w tym temacie, może skorzystać z usług specjalisty, który dokona przeglądu technicznego. Na podstawie takiej analizy kupujący będzie mógł skalkulować opłacalność ewentualnej inwestycji.