• Data dodania: 20.02.2023
  • Tagi: Lokal użytkowy, lokal usługowy, inwestycja, opłacalność
Nieruchomości komercyjne od lat są doskonałym sposobem na dochodową inwestycję, która zazwyczaj dodatkowo charakteryzuje się raczej wysoką rentownością najmu.

Zakup lokalu użytkowego, który nie zawsze jest odpowiedzią na potrzeby własne nabywcy, ale często jest inwestycją pod wynajem, nie wiąże się z przygotowaniem pod wymagania przyszłych najemców. Inaczej ma się rzecz, gdy zakup dotyczy mieszkania lub domu pod wynajem i właściciel musi je umeblować, dostosować lub co jakiś czas odświeżać. W przypadku lokalu użytkowego nie trzeba się o to martwić, ponieważ wykończenie czy dostosowanie wnętrz najczęściej leży w gestii najemcy. Dzięki temu może on dopasować lokal ściśle do wymagań prowadzonej przez siebie działalności. W tej sytuacji inwestor nie ponosi kosztów związanych z wykończeniem wnętrz, nierzadko wynajmując lokal jeszcze w stanie deweloperskim.

Kolejną zaletą inwestycji w lokal użytkowy jest to, że najemca-przedsiębiorca nie jest skłonny do częstej zmiany adresu wykonywanej działalności (wyjątkiem są sytuacje losowe), dba o wygląd lokalu i jego najbliższego otoczenia oraz inwestuje w ulepszenia i upiększenia w celu poprawy wizerunku swojej firmy. Co za tym idzie, współpraca ma szansę trwać lata. Najemcy zależy na tym, aby klienci znali siedzibę firmy i odbierali biznes najemcy jako stabilny. Częsta zmiana miejsca wykonywania działalności nie jest dobrze widziana i z pewnością nie jest dla biznesu opłacalna. Ważne jest też to, że w razie ewentualnych kłopotów, wynikających np. z braku płatności czynszu, łatwiej i szybciej można dochodzić swoich roszczeń lub nawet pozbyć się niechcianego i nieuczciwego najemcy niż w przypadku, kiedy najemcą jest konsument.

W dobie wysokiej inflacji inwestycja w lokal użytkowy może szczególnie się opłacać. Zabezpieczamy swój kapitał, wzrasta wartość nieruchomości, a właściciel ma zapewnione dodatkowe przepływy finansowe z tytułu najmu.

Wybierając lokal użytkowy do zakupu należy zadbać o dobrą lokalizację (Lokalizacja nieruchomości - jakie ma znaczenie?), w której będzie się on znajdować. Lokalizacja to podstawa udanego biznesu, szczególnie w przypadku usług, gdzie każdy szczegół ma znaczenie. Należy sprawdzić czy łatwo dojechać do lokalu komunikacją miejską, czy są dedykowane miejsca parkingowe lub dostępne inne miejsca postojowe dla klientów. Warto zorientować się, jakiego rodzaju działalności już znajdują się w okolicy, jaka jest konkurencja. To istotne, aby wejść w tzw. buty przyszłego najemcy i sprawdzić, jaki rodzaj działalności będzie bardziej opłacało mu się prowadzić w tej właśnie okolicy.

Szukając odpowiedniego lokalu użytkowego warto współpracować z doświadczonym biurem nieruchomości, które dopilnuje wszelkich formalności, jakich należy dopełnić przed zakupem. Bardzo ważny jest stan techniczny lokalu. Inwestor musi uważać na te kwestie, aby nie narazić się w przyszłości na problemy czy np. ciągłe naprawy wad lokalu. Dobry agent nieruchomości z pewnością zweryfikuje też zainteresowanych najmem. To bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli wynajmujący nie będzie potrafił sprawdzić wiarygodności przyszłego najemcy, może narazić się na spore straty finansowe.