• Data dodania: 13.02.2023
  • Tagi: Dom pasywny, izolacja, energia, nieruchomość
W obecnych czasach inwestorzy coraz częściej planują budowę domów w sposób długofalowy. Dbałość o ekologię, a co za tym idzie redukcja kosztów energii, staje się priorytetem dla przyszłych właścicieli domów jednorodzinnych.

Mimo że budowa domu pasywnego jest często dużo bardziej kosztowna niż w przypadku tradycyjnego domu, to zastosowanie nowoczesnych rozwiązań z pewnością zwróci inwestorom i mieszkańcom nieruchomości poniesione wydatki - szczególnie w przypadku kosztów za wytworzoną energię elektryczną.

Dom pasywny charakteryzuje się prostą bryłą bez zbędnych ozdobników (nazywanych mostkami termicznymi), typu balkony, wykusze. Dzięki temu łatwiej jest zastosować pełną izolację termiczną i uszczelnienia. Dach musi być jedno lub dwuspadowy.
W przypadku budowy domu pasywnego bardzo istotny jest rodzaj izolacji, tak, aby w jak największym stopniu uszczelnić budynek i tym samym zapobiec uciekaniu wytworzonego wewnątrz ciepła.

Dom pasywny to budynek, który dzięki odpowiednim rozwiązaniom technologicznym wymaga zminimalizowanego zapotrzebowania na energię pierwotną. Energia pierwotna potrzebna jest do ogrzewania domu, wody, działania urządzeń domowych. Wykorzystuje się energię pochodzącą z natury, np. światło słoneczne.

W domu pasywnym wykorzystanie energii jest ośmiokrotnie mniejsze w porównaniu ze standardowym budownictwem. W związku z tym wszystkie pomieszczenia użytkowe wraz z oknami skierowane są na południe (Ekspozycja okien na strony świata - czy ma znaczenie?), a same okna są możliwie duże - po to, aby wpuszczać jak najwięcej światła słonecznego. Często wykorzystuje się tzw. okna połaciowe zajmujące większość lub całą ścianę budynku.

Zanim zdecydujesz się na budowę domu pasywnego należy zapoznać się z warunkami technicznymi, jakie taki dom i jego usytuowanie powinny spełniać. Istotne jest dostosowanie wymogów co do współczynników przenikania ciepła, zarówno w przypadku okien, jak i przegród budowlanych, w tym ścian zewnętrznych, stropów, dachów czy fundamentów.

Jeśli zdecydujesz się na budowę domu pasywnego, skorzystaj z pomocy ekspertów i specjalistów. Dzięki swojej obszernej wiedzy zaprojektują i wybudują nieruchomość, która spełni wymagane warunki oraz potrzeby Twojej rodziny.