• Data dodania: 08.02.2023
  • Tagi: Ekspozycja, okna, strony świata, wschód, zachód, północ, południe
Jasne, nasłonecznione pomieszczenia są ogromną zaletą dla komfortu życia w każdej nieruchomości. Istnieje wiele czynników wpływających na stopień nasłonecznienia.

Z pewnością duże znaczenie ma otoczenie nieruchomości. W zależności od tego czy jest to dom, czy mieszkanie - ważne jest czy za oknami rosną drzewa i krzewy, czy w bliskiej odległości znajdują się zadaszone tarasy lub inne budynki oraz co ewentualnie jeszcze może powstać w najbliższym sąsiedztwie w przyszłości. Te kwestie są uregulowane stosownymi przepisami.

Również warto wziąć pod uwagę sposób umeblowania wnętrz, kolorystykę ścian i dobrze przygotować się do zaprojektowania ogrodu. Duża ilość światła słonecznego zapewnia w naturalny sposób dogrzewanie mieszkania, co nie jest bez znaczenia w przypadku rozliczania kosztów ogrzewania.

Jednak w największym stopniu jasność i nasłonecznienie naszego mieszkania lub domu zależy od rodzaju okien i ich ekspozycji na strony świata.

W przypadku zakupu gotowego domu lub mieszkania nie mamy wpływu na zaplanowanie ekspozycji okien. Jednak warto poznać zasady, które ułatwią wybór zakupu odpowiedniej nieruchomości.
Na etapie projektowania budowy domu mamy jeszcze wpływ na to, jak należy rozplanować ekspozycję okien, aby ilość wpadającego światła była dostosowana do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

W związku z tym, że coraz częściej inwestujemy w rozwiązania, które mają oszczędzać energię, jeśli to tylko możliwe warto zaplanować ekspozycję okien na południową stronę. Dzięki temu pomieszczenia będą dobrze doświetlone i dogrzane. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku salonu lub pokoju dziecięcego. W małych pomieszczeniach, np. małej kuchni, okna od południowej strony mogą okazać się problematyczne ze względu na zbyt silne nasłonecznienie, a co za tym idzie zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku okien eksponowanych na północną stronę, nasłonecznienie będzie już mniejsze i na podobnym poziomie przez większość dnia. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sypialni (np. gościnnej), gdzie nie zależy nam na zbyt dużym dostępie do światła dziennego, lub w przypadku gabinetu do pracy, kuchni czy łazienki. Warto być także wyczulonym na możliwość wystąpienia pleśni ze względu na często zbierającą się wilgoć w słabo dogrzanych pomieszczeniach.

Dla osób, które wstają wcześnie rano doskonale sprawdzą się okna wychodzące na stronę wschodnią, szczególnie w sypialni. Do kuchni także wpadać wtedy będzie dużo światła, w ciągu dnia robić się będzie jednak coraz ciemniej, przez co takie pomieszczenia słabiej się nagrzeją.

Okna z ekspozycją na zachód zapewnią bardzo duże nasłonecznienie, a światło towarzyszyć nam będzie w tego rodzaju pomieszczeniu do wieczora. W porze zimowej ma to z pewnością zalety, jednak w lecie może być uciążliwe ze względu na zbyt duże nagrzewanie się przestrzeni mieszkalnej.

Odpowiednie oświetlenie mieszkania lub domu ma ogromne znaczenie dla samopoczucia mieszkańców. Wybierając odpowiednią dla siebie nieruchomość należy zapoznać się z układem pomieszczeń i ekspozycją okien. Dobrze, aby w ogłoszeniu oferty sprzedaży mieszkania lub domu zawarty był rzut, na którym zaznaczone będą interesujące klienta kupującego parametry. Dzięki temu klient łatwiej będzie mógł dopasować nieruchomość do trybu życia swojego i rodziny.