• Data dodania: 26.01.2023
  • Tagi: Mieszkanie, zwierzęta
Istnieją dwa główne stanowiska w sprawie wynajmu mieszkania osobom posiadającym zwierzęta. Oczywiście jedno brzmi: absolutnie nie ma zgody, a drugie: tak, wyrażam zgodę (czasami pod warunkiem).
Wiele osób posiadających zwierzęta, a chcących wynająć mieszkanie, jest wykluczonych z możliwości zamieszkania w lokalu o określonym standardzie.
Z czego wynika takie negatywne podejście właścicieli nieruchomości?

Przyczyn może być wiele. Pomijając to, że wynajmujący może nie być miłośnikiem danego gatunku lub nawet mieć alergię na futro zwierzęce, najczęstszym powodem jest posiadanie złego doświadczenia dotyczącego zwierzęcych lokatorów. Możliwe, że w przeszłości zwierzę dokonało zniszczeń czy uszkodzeń lub było zbyt hałaśliwe, co przeszkadzało sąsiadom. Dużą rolę w takim podejściu odgrywają też rady znajomych i ich osobiste doświadczenia.

Warto pamiętać, że to właściciel zwierzęcia ma obowiązek dopilnować, aby nie powstały żadne zniszczenia. Odpowiedni sposób wychowania pupila, częstotliwość spacerów i zabaw są bardzo ważne. Jeśli zwierzę jest pod właściwą opieką, nie powinno sprawiać problemów i dokonywać zniszczeń w mieszkaniu.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób posiada zwierzęta. Coraz więcej osób nie może też pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Wynajmujący mogą zatem zmieniać swoje podejście i stawać się coraz bardziej elastyczni co do zwierzęcych lokatorów.

Co zatem można zaproponować właścicielowi mieszkania lub domu, które chcemy wynająć? Według przepisów, lokator ma obowiązek naprawy lub pokrycia kosztów zniszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest również zwiększenie wysokości kaucji czy wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia OC.

Należy pamiętać, że bardzo wiele zależy od tego, z jakim przyszłym najemcą mamy do czynienia. Warto ze sobą porozmawiać, poznać zwierzaka, zaobserwować jego zachowanie. Można też poprosić o opinię poprzedniego wynajmującego - jeśli ma dobre doświadczenia, nie powinien mieć problemu z jej udzieleniem.

Na koniec, istotne jest, aby szanować zdanie każdej ze stron - wynajmującego i przyszłego najemcy. Nie wymuszać na nikim decyzji. Rozumieć, że właściciele nieruchomości często inwestują swoje wszystkie środki na zakup i wykończenie lokalu i wręcz nie wyobrażają sobie, aby jakiekolwiek szkody mogły w nim powstać.

Na rynku jest coraz więcej nieruchomości przyjaznych zwierzętom. Tylko właściciele zwierzaków, poprzez swoje odpowiedzialne zachowanie, mogą pracować nad tym, aby świadomość wynajmujących zmieniała się na ich korzyść.