• Data dodania: 19.04.2022
  • Tagi: Budowa, Dom, Stan Deweloperski, Koszt
Po osiągnięciu stanu surowego zamkniętego, ekipa budowlana może przystąpić do następnego etapu, czyli stanu deweloperskiego. Jest to etap budowy, który najczęściej trafia na rynek do sprzedaży przez deweloperów. Nie jest on precyzyjnie zdefiniowany w przepisach budowlanych, więc przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, co dokładnie jest oferowane.

Nadal nie można w nieruchomości zamieszkać, ale na tym etapie można już zacząć prace wykończeniowe wnętrza nieruchomości. Obejmują one podłączenie i rozprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej, wentylację mechaniczną czy klimatyzację, a także m.in. wykonanie posadzek, instalację parapetów, montaż grzejników. Należy zaplanować rozmieszczenie gniazdek, oświetlenia, punktów Wi-Fi, TV oraz armatury. Przygotowanie ścian i sufitów do malowania, czyli wytynkowanie ścian lub nałożenie na nie płyt gipsowo-kartonowych to kolejny krok. Jeśli dom ma poddasze, należy je ocieplić i zabudować.

Jeśli chodzi o zewnętrze nieruchomości, to na etapie wykańczania do stanu deweloperskiego zaleca się ocieplenie budynku, wykonanie elewacji, podbitek dachowych, wykończenie schodów zewnętrznych, balustrad.

Koszty stanu deweloperskiego szacuje się na około 30% środków przeznaczonych na inwestycję, jednak wiele zależy od jakości używanych materiałów, zakresu prac zleconych firmie wykończeniowej oraz wielkości nieruchomości.

Warto dodać, że ten etap jest bardzo istotny pod kątem przystąpienia do wykończenia nieruchomości pod klucz. Trzeba sprawdzić czy ściany są równe, czy wylewki podłogowe są wypoziomowane bądź mają odpowiedni spadek oraz czy właściwie działają zamontowane instalacje. Po usunięciu wszelkich usterek będzie można przystąpić do następnego etapu, jakim jest wykończenie nieruchomości pod klucz.