• Data dodania: 07.04.2022
  • Tagi: Mieszkanie, Dom, Nieruchomości, Budowa, Lokalizacja
Wiele osób staje przed decyzją: co wybrać - mieszkanie w bloku czy w domu?

Wybór ten wiąże się z wieloma indywidualnymi kwestiami. Mając konkretną kwotę do dyspozycji możesz przeznaczyć ją na zakup mieszkania, wybudowanie lub zakup domu w mniejszej miejscowości.

Zakup mieszkania wiąże się z komfortem. Możesz zamieszkać w miejscu z dostępem do wysoko rozwiniętej infrastruktury. Nie martwisz się o przyłącza mediów, takich jak gaz, prąd, woda. Nie zastanawiasz się nad tym, jakiego typu ogrzewanie zainstalować, a w razie usterek możesz zgłosić się po pomoc do administracji lub wspólnoty.

Przy zakupie mieszkania jest mniej formalności do załatwienia niż przy zakupie lub budowie domu. Minusem mieszkania w bloku może być ograniczony metraż do dyspozycji czy brak własnego ogródka. Jednak wykorzystanie nowoczesnych technologii i materiałów, które maksymalnie eliminują występowanie usterek często przeważa w podjęciu decyzji. Również możliwość korzystania z osiedlowych parków, placów zabaw, zewnętrznych siłowni oraz bliskość do placówek leczniczych, szkolnych, miejsc pracy czy urzędów wpływa na decyzję zakupu mieszkania.

Zakup domu wiąże się z wyborem lokalizacji, w której ceny nieruchomości, w tym działek, będą odpowiadać naszemu budżetowi. Budowa domu wiąże się często z zakupem działki oraz podejmowaniem trudnych decyzji, związanych z zastosowaniem wielu rozwiązań, technologii, wyboru materiałów, specjalistycznego sprzętu i dopełnieniem prawnych formalności. Należy pamiętać, że dom w mniejszej miejscowości może posiadać ograniczony dostęp do infrastruktury. Warto dysponować wtedy własnym środkiem transportu, aby dojechać do lekarza, sklepu, urzędu lub szkoły.

Jednak posiadanie domu daje komfort, większą przestrzeń, możliwość rozplanowania pomieszczeń według własnych potrzeb. W każdej chwili mamy kontakt z naturą. Wiele osób decyduje się na uprawę przydomowych ogródków lub hodowlę zwierząt.
Należy jednak pamiętać, że właściciele domów muszą samodzielnie wykonywać prace naprawcze, konserwatorskie czy sezonowe. Muszą m. in. kosić trawę, oczyszczać podjazd, odśnieżać, opłacać firmę opróżniającą szambo.

Mieszkanie w bloku lub w domu ma swoje plusy i minusy. Warto dokładnie przeanalizować potrzeby swoje i najbliższych, określić koszty, jakie możemy ponieść, ocenić własne możliwości i wiedzę, a dopiero wtedy podjąć świadomą decyzję. Często rozmowa z agentem nieruchomości pomaga w rozwianiu wielu wątpliwości i dokonaniu właściwego wyboru.